پیش بینی نفت 157 دلاری بانک جهانی

بانک جهانی هشدار داده است که در صورت تشدید جنگ در خاورمیانه و کاهش عرضه بین 6 تا 8 میلیون بشکه، قیمت نفت با 75 درصد افزایش به 140 تا 157 دلار در هر بشکه خواهد رسید.

به گزارش تسنیم به نقل از رویترز، بانک جهانی روز دوشنبه اعلام کرد که پیش بینی می شود متوسط ​​قیمت جهانی نفت در سه ماهه پایانی سال جاری میلادی 90 دلار در هر بشکه و در سال 2023 میلادی 81 دلار در هر بشکه باشد. اقتصاد جهانی تقاضا را کاهش داد، اما بانک هشدار داد که افزایش درگیری در خاورمیانه به طور قابل توجهی محدوده قیمت را افزایش می دهد.

بر اساس آخرین گزارش چشم انداز بازارهای کالایی بانک جهانی، قیمت نفت از زمان آغاز جنگ بین حماس و رژیم صهیونیستی حدود 6 درصد افزایش یافته است، اما قیمت محصولات کشاورزی، بیشتر فلزات و سایر کالاها افزایش یافته است. خیلی تغییر نکرده است

در این گزارش 3 سناریو بر اساس مشاهدات تاریخی از جمله درگیری های منطقه ای از اوایل دهه 1970 ارائه شده است.

در سناریوی اول که حداقل وقفه در عرضه نفت معادل کاهش تولید حدود 500000 تا 2 میلیون بشکه در جریان جنگ لیبی در سال 2011 است، قیمت نفت در سه ماهه پایانی بین 93 تا 102 دلار در هر بشکه خواهد بود. . .

در سناریوی دوم کاهش تولید معادل جنگ عراق در سال 2023 و 3 تا 5 میلیون بشکه در روز خواهد بود و قیمت نفت را تا محدوده 109 و 121 دلار در هر بشکه افزایش می دهد. و در آخرین سناریو، اختلال شدید در عرضه نفت معادل تحریم نفتی اعراب در سال 1973 که عرضه جهانی نفت را بین 6 تا 8 میلیون بشکه در روز کاهش می‌داد، قیمت نفت را بین 140 تا 157 دلار در هر بشکه افزایش می‌داد. که به معنای افزایش 75 درصدی است

به گفته اقتصاددانان بانک جهانی، افزایش قیمت نفت به معنای افزایش قیمت مواد غذایی است و در صورت تحقق این شوک قیمتی، تورم در قیمت مواد غذایی در بسیاری از کشورها افزایش خواهد یافت.

بانک جهانی اعلام کرد با وجود تحریم های غرب علیه این کشور به دلیل حمله به اوکراین، تولید و صادرات نفت روسیه در سال جاری ثابت مانده است.

بانک جهانی هشدار داد در صورت تشدید درگیری بین حماس و رژیم صهیونیستی، سیاست گذاران کشورهای در حال توسعه باید اقداماتی را برای کنترل تورم فزاینده انجام دهند و دولت ها باید از محدودیت های تجاری مانند ممنوعیت صادرات مواد غذایی و کودهای شیمیایی اجتناب کنند. بی ثباتی قیمت ها را افزایش می دهد و ناامنی غذایی را تقویت می کند.

Izaiah Harrison

سازمان دهنده کل مبشر موسیقی شیطانی. گیک قهوه. خالق برنده جایزه متعصب الکل مزاحم عمومی

پاربرگ سایت

Home AppliancesDigital currencyدانشگاهاخبار جدیدdigital currency tutorialdigital currency channelPurchase guideThe price of the chandelierخبرbuying from shop