هند اولین ماموریت خورشیدی را راه اندازی کرد

اندکی بیش از یک هفته پس از فرود موفقیت‌آمیز ماه‌نورد، هند در روز شنبه اولین مأموریت خورشیدی خود را برای مطالعه لایه‌های بیرونی خورشید آغاز کرد.

Aditya L1، همانطور که ماموریت نامیده می شود، حدود 3300 پوند وزن دارد و در عرض چهار ماه حدود 930000 مایل را طی می کند. پس از آن، برای چندین سال به گردش خود ادامه خواهد داد و در عین حال داده ها را به زمین ارسال می کند.

این فضاپیما برای مطالعه لایه‌های بیرونی خورشید، کروموسفر و تاج آن برای درک بهتر فیزیک و دینامیک ستاره خانه ما طراحی شده است.

پس از پرتاب موفقیت آمیز، نیگار شاجی، مدیر پروژه گفت: «بسیار خوشحالم که Aditya L1 با موفقیت وارد مدار مورد نظر خود شده است.

خانم شاجی که این ماموریت را دارایی برای “هلیوفیزیک کشور و برادری علمی جهانی” خواند، گفت که فضاپیما اکنون به “سفر طولانی 125 روزه خود به سمت L1” ادامه خواهد داد.

جمعیت زیادی، از جمله کودکانی با لباس مدرسه، پرتاب موشک را در گرمای ظهر از گالری تماشای مرکز فضایی ساتیش داوان در ایالت آندرا پرادش در جنوب هند تماشا کردند. بسیاری از آنها چترهای رنگارنگ حمل می کردند تا از آفتاب محافظت کنند.

ماه گذشته، هند چهارمین کشوری بود که با فضاپیمای چاندرایان 3 روی ماه فرود آمد و اولین کشوری بود که این کار را در منطقه قطب جنوب انجام داد. این دومین تلاش این کشور برای فرود روی ماه پس از سقوط چادرایان 2 در سال 2019 و چند روز پس از سقوط یک فرودگر روسی با هدف قرار دادن منطقه قطب جنوب بود.

موفقیت‌های اخیر برنامه فضایی هند، رشد این کشور را به عنوان یک قدرت اقتصادی و ژئوپلیتیکی موازی کرده است و مقامات به سنت قوی آن در علم و فناوری اشاره می‌کنند. آژانس تحقیقات فضایی هند، ISRO، با بودجه ای کمتر از بسیاری از کشورهای فضایی دیگر به اهداف خود دست یافت.

ماموریت خورشیدی هند آخرین کاوشگر خورشیدی است. برخی توسط ناسا، هر دو به صورت جداگانه و با همکاری آژانس فضایی اروپا، و برخی دیگر توسط چین و ژاپن.

فضاپیمای Aditya L1 هفت محموله از جمله ابزار سنجش از دور را حمل می کند. پس از حدود یک میلیون مایل، فضاپیما در یک مدار هاله ای به نام نقطه لاگرانژی 1 (L1) قرار می گیرد که دید بی وقفه ای از خورشید و فعالیت آن و تأثیر آن بر آب و هوای فضا در زمان واقعی ارائه می دهد.

با افزایش تمرکز و رقابت در فضا، درک آب و هوای فضا برای برنامه ریزی ماموریت و حفاظت از ماهواره ها و فضاپیماها ضروری می شود. دانشمندان هندی امیدوارند که داده های ارائه شده توسط Aditya L1 به دانش اختلالات احتمالی ناشی از خورشید در آب و هوای فضا کمک کند و به پیش بینی چنین اختلالاتی کمک کند.

آناپورنی سوبرامانیام، مدیر موسسه اخترفیزیک هند، در مورد محموله های این فضاپیما گفت: آنها اطلاعات زیادی را نه تنها در مورد خورشید به عنوان یک کل، بلکه در مورد هلیوسفر نیز به شما می دهند.

دکتر. تیم Subramaniam یکی از محموله های اصلی فضاپیما، Visible Emission Line Coronagraph را طراحی کرد که خطوط انتشار برخی از عناصر را از تاج خورشیدی، بیرونی ترین قسمت جو خورشید، شناسایی می کند.

او گفت: «این ابزار به خورشید به گونه ای نگاه می کند که گویی همیشه در خورشید گرفتگی کامل قرار دارد. “شما همیشه می خواهید یک ماه گرفتگی را تجربه کنید، زیرا می خواهید تاج را ببینید.”

Morgan Bullock

هاردکور الکل ماون. علاقه مند شدید به اینترنت دوست داشتنی توییتر متعصب. دردسر ساز.

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyHome Appliancesدانشگاهاخبار جدیدdigital currency tutorialdigital currency channelPurchase guideThe price of the chandelierbuying from shopخبر