هفته ایمنی جاده: کشورهای آفریقایی به سمت کاهش مرگ و میر حرکت می کنند

آمار تصادفات وحشتناک فزاینده انگیزه ای برای اقدام فراهم کرد، از جمله دو تصادف اتوبوس در سنگال که در ژانویه 62 کشته بر جای گذاشت. در نزدیکی ساحل عاج، تعداد روزانه تصادفات جاده ای مرگبار از 12 تصادف در سال 2012 به 46 افزایش یافته است.

در منطقه ای که بیشترین آسیب را از تصادفات جاده ای در جهان دارد، نرخ مرگ و میر در جنوب صحرای آفریقا 27 نفر در هر 100000 نفر است. بر اساس گزارش کمیسیون اقتصادی سازمان ملل متحد برای اروپا (UNECE) که مدیریت 59 سند قانونی سازمان در مورد حمل و نقل داخلی از جمله کنوانسیون های ایمنی جاده ای سازمان ملل را بر عهده دارد، این سه برابر بیشتر از میانگین 9 اروپا و بسیار بالاتر از میانگین جهانی 18 است.

سازمان بهداشت جهانی (WHO) اعلام کرد سالانه 1.3 میلیون نفر در سراسر جهان بر اثر تصادفات جاده ای کشته می شوند و میلیون ها نفر دیگر مجروح می شوند.

یک چهارم مرگ و میر جهان

ژان تود، فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور ایمنی جاده‌ای که به تازگی از کشور بازگشته است، گفت: در آفریقا، مرگ و میر ناشی از تصادفات، یک چهارم از تعداد قربانیان جهانی را تشکیل می‌دهد، اگرچه این قاره به سختی 2 درصد از ناوگان وسایل نقلیه جهان را در اختیار دارد. بازدید از خیابان ها و بزرگراه های غرب آفریقا.

وی گفت: «آفریقا به‌ویژه متاثر از تراژدی تصادفات جاده‌ای است که علت اصلی مرگ و میر جوانان است».

شرکا دنده را تعویض می کنند

دیدار با مقامات و جامعه مدنی در سنگال و ساحل عاج، آقای. تاد گفت که سرمایه گذاری مناسب می تواند جان انسان ها را نجات دهد.

UNECE گفت که در حال حاضر، دولت ها، بخش خصوصی و جامعه مدنی با کمک صندوق ایمنی راه سازمان ملل متحد، در پروژه جدیدی مشارکت می کنند که در نهایت هدف آن کاهش مرگ و میر ناشی از ترافیک و تضمین ایمنی وسایل نقلیه است.

این ابتکار از تنظیم صادرات و واردات خودروهای مستعمل در آفریقا، به ویژه در مورد مقررات و بازرسی های فنی حمایت می کند. یکی از اهداف واردات خودروهای ایمن و سازگار با محیط زیست در آفریقا برای جلوگیری از حوادث تلخ است.

این آژانس گفت که اولین رویکرد هماهنگ در آفریقا برای تنظیم خودروهای مستعمل وارداتی، این پروژه، زمانی که به طور کامل اجرا شود، “تأثیر قابل توجهی” بر محیط زیست، سلامت و ایمنی جاده ها خواهد داشت.

کشورهای آفریقایی متعهد به تقویت گزارش در مورد تلفات تصادفات جاده ای هستند.

کشورهای آفریقایی متعهد به تقویت گزارش در مورد تلفات تصادفات جاده ای هستند.

تراژدی های اخیر اعتراض عمومی را برانگیخته است

جدا از حوادث مرگبار سنگال در ژانویه، در همان ماه، در یاموسوکرو، ساحل عاج، یک تصادف اتوبوس منجر به کشته شدن 14 نفر و مجروح شدن 70 نفر دیگر شد، در حالی که برخورد مشابهی در آگوست 2022 منجر به کشته شدن 25 نفر در شمال ابیجان شد.

این آژانس گفت که این تصادفات اتوبوس فرسودگی ناوگان وسایل نقلیه در هر دو کشور همراه با عدم کنترل فنی و رعایت نکردن کدهای بزرگراهی را برجسته کرده است.

مهار خودروهای ناایمن

UNECE گفت که رسیدگی به ناوگان خودروهای فرسوده نیازمند توجه ویژه در غرب آفریقا است و افزود که سنگال و ساحل عاج عمدتاً بر واردات خودروهای پرکاربرد متکی هستند.

طبق برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد (UNEP) در سال 2016، میانگین سنی ناوگان وسایل نقلیه در سنگال 18 سال بود که 40 درصد آنها بیش از 20 سال سن داشتند. UNECE گفت که سنگال در سال 2001 فرمانی را تصویب کرده بود که سن خودروهای وارداتی را به 5 سال محدود کرد و در سال 2012 آن را به 8 سال تغییر داد.

چرخه معیوب فقر

این آژانس گزارش داد همچنین تلاش‌هایی برای محافظت از آسیب‌پذیرترین کاربران جاده، یعنی عابران پیاده و دوچرخه‌سواران، که اغلب فقیرترین و جوان‌ترین افراد نیز هستند، انجام می‌شود. در واقع، آفریقا بالاترین نسبت تلفات دوچرخه سواران و عابران پیاده را دارد که 44 درصد از کل مرگ و میرهای جاده ای را شامل می شود.

سوانح جاده ای علاوه بر فاجعه انسانی، کشورها را در چرخه معیوب فقر گرفتار می کند. بر اساس گزارش بانک جهانی، هزینه تصادفات جاده ای هشت درصد از تولید ناخالص داخلی سنگال و 7.8 درصد از تولید ناخالص داخلی ساحل عاج را تشکیل می دهد.

یک تقاطع جاده ای شلوغ

یک تقاطع جاده ای شلوغ

مقابله با گواهینامه های جعلی به رانندگی در حالت مستی

این آژانس گزارش داد که رانندگی در حالت مستی، سرعت غیرمجاز، خواب آلودگی، سهل انگاری، استفاده نکردن از کمربند ایمنی و کلاه ایمنی و رعایت نکردن قوانین راهنمایی و رانندگی از عوامل اصلی تصادفات جاده ای در آفریقا هستند.

سایر عوامل موثر عبارتند از: فرسودگی ناوگان وسایل نقلیه در حمل و نقل عمومی، گواهینامه های جعلی، عدم اجرای مجازات ها، و کمبود معاینه فنی دقیق.

از جمله راه حل هایی که باید اجرا شود شامل نیاز به تقویت خدمات بهداشتی برای قربانیان تصادفات و پایبندی به منشور ایمنی جاده های آفریقا و کنوانسیون های اساسی سازمان ملل در مورد ایمنی جاده است.

UNECE گفت که افزایش آگاهی نیز نقش کلیدی دارد.

اقدامات جدید قوی

پس از حوادث تلخ در ژانویه، سنگال از اقدامات قوی برای ایمن‌تر کردن جاده‌ها خبر داد. این شامل یک طرح ملی ایمنی راه، با 22 اقدام با هدف کاهش حداقل 50 درصد تعداد مرگ و میر و جراحات جدی بود.

اقدامات از تقویت کنترل جاده ها تا محدود کردن تردد وسایل نقلیه حمل و نقل عمومی را شامل می شود. همچنین به معنای ممنوعیت واردات لاستیک های فرسوده، ارائه کنترل فنی رایگان در داکار برای وسایل نقلیه حمل و نقل و کالا و افتتاح مراکز کنترل فنی در سراسر کشور است.

اولین نیروی پلیس راهنمایی و رانندگی

در ساحل عاج، ابتکارات جدید قوانین ایمنی راه را تقویت کرده و یک نیروی پلیس راهنمایی و رانندگی ایجاد می کند. در پی چندین تصادف مرگبار در شمال کشور، دولت در سال 2021 تصمیم گرفت استفاده از کلاه ایمنی را برای تمامی دوچرخه سواران اجباری کند.

UNECE گفت: تعهدات وجود دارد، چه در سنگال و چه در ساحل عاج، و افزود که آنچه باقی می ماند دشوارترین بخش است: اجرا و اندازه گیری پیشرفت.

در مورد آنچه سازمان ملل در مورد ایمنی جاده انجام می دهد اینجا بیشتر بیاموزید.

وسایل نقلیه پر بار، مانند این تاکسی موتور سیکلت در بنین، عامل اصلی تصادفات جاده ای در کشورهای در حال توسعه هستند.  (فیله)

بانک جهانی / استفان گلادیو

وسایل نقلیه پر بار، مانند این تاکسی موتور سیکلت در بنین، عامل اصلی تصادفات جاده ای در کشورهای در حال توسعه هستند. (فیله)

Adrienne Daniel

قهوه‌کار بسیار جذاب. دانشجو. محقق سفر. بت نوجوان آینده.

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyHome Appliancesدانشگاهاخبار جدیدdigital currency tutorialdigital currency channelPurchase guideThe price of the chandelierbuying from shopخبر