نظر: نگران کننده ترین جنبه پرونده ونسا برایانت

یادداشت ویراستار: دانیل کیتس سیترون، استاد ممتاز شنک بنیاد پژوهشگران جفرسون در حقوق و استاد حقوق کادل و چپمن در دانشکده حقوق دانشگاه ویرجینیا است. جان سی پی گلدبرگ، استاد کارتر حقوق عمومی در دانشکده حقوق هاروارد است. بنجامین سی. نظراتی که در اینجا بیان می شود، نظرات خودشان است. نظر بیشتر را در CNN بخوانید.CNN

حکم اخیر ونسا برایانت علیه کلانتر شهرستان لس آنجلس و ادارات آتش نشانی نشان دهنده واکنش هیئت منصفه فدرال به رفتار غیراخلاقی و توهین آمیز برخی از کارمندان آنها است.

دانیل کی سیترون

برایانت و شریک شاکی کریس چستر هر کدام همسر و یک فرزند خود را در یک سقوط هولناک هلیکوپتر از دست دادند که منجر به کشته شدن 9 نفر شد. آنها از متهمان شکایت کردند که به کارمندان خود اجازه داده اند حق قانون اساسی شاکیان برای کنترل انتشار تصاویر بستگان متوفی خود را نقض کنند. به طور خاص، آنها ادعا کردند که به دلیل نارسایی های بخش، کارمندان – به جای نشان دادن احترامی که شایسته شرایط است – از تلفن های خود برای عکاسی از بدن مثله شده قربانیان تصادف استفاده کردند و سپس آن تصاویر را با دوستان و آشنایان به اشتراک گذاشتند. هیئت منصفه به برایانت و چستر در مجموع 30 میلیون دلار غرامت اعطا کردند و آنها را قادر ساخت که بخش ها و کارمندانشان را برای این تجاوز وحشتناک به حریم خصوصی و حیثیت پاسخگو کنند.

جان سی پی گلدبرگ

با این حال، چیزی که در مورد پیروزی دادگاه برای برایانت و چستر نگران کننده است، نادر بودن آن است. هر روز، هزاران آمریکایی با نقض حریم خصوصی مشابه – یا فاحش تر – مواجه می شوند و هیچ جبرانی در دادگاه های ما پیدا نمی کنند. بسیاری از مردم – اکثراً زنان، کودکان و افراد LGBTQ – وقتی عکس‌های بدن برهنه‌شان به اشتراک گذاشته می‌شود یا در اینترنت پست می‌شود، اغلب با اطلاعات شناسایی، به شدت رنج می‌برند. به دلیل کلیشه ها و نگرش های متعصبانه، انتشار تصاویر صمیمی به ویژه برای زنان و اقلیت ها هزینه بر است. افشای غیر توافقی چنین تصاویری فقط یک سرگرمی برای بچه های مدرسه ای نیست – بیشتر از این که افسران لس آنجلس فقط کار خود را انجام می دادند.

بنجامین سی. زیپورسکی

نقض حریم خصوصی شامل افشای تصاویر محرمانه صدمات عاطفی، فیزیکی و اقتصادی بسیار زیادی را به دنبال دارد – آسیبی که با درک این موضوع که در حال حاضر اوضاع موجود است، نمی‌توان کاری انجام داد یا نمی‌توان انجام داد. قربانیان از PTSD و افسردگی رنج می برند و جوانان در معرض خودکشی هستند.

جیل نابر چهارده ساله پس از انتشار عکسی برهنه از او در فضای مجازی خود را حلق آویز کرد. آماندا تاد پانزده ساله پس از اینکه یک غریبه او را متقاعد کرد که سینه هایش را در یک وب کم آشکار کند و سپس یک صفحه فیس بوک با این تصویر ایجاد کرد، جان خود را از دست داد. درست قبل از اینکه خودش را بکشد، او ویدیویی را در یوتیوب منتشر کرد و در آن توضیح داد که این عکس “برای همیشه در بیرون” است.

برای بزرگسالان، نقض حریم خصوصی منجر به از دست دادن شغل، ویرانی اقتصادی، گفتار سرد و تخریب شهرت می شود. مورد “کارلا” – معلمی که یکی از ما (سیترون) در نوشتن کتابی در مورد حریم خصوصی صمیمی با او مصاحبه کرد – وضعیت اسفناک فردی را نشان می دهد که با نقض حریم خصوصی صمیمی مواجه شده است اما راه معناداری برای پاسخگویی ندارد. (ما در اینجا از نام مستعار استفاده می کنیم تا از ترکیب نقض حریم خصوصی که به نام او آنلاین و قابل جستجو هستند جلوگیری کنیم.)

یک روز صبح، او شروع به دریافت پیامک هایی از غریبه ها کرد که از او می پرسیدند آیا برای رابطه جنسی آزاد است یا خیر. او بلافاصله به همسر سابق خود فکر کرد که به او هشدار داده بود که از پایان دادن به رابطه آنها پشیمان خواهد شد. او نام خود را در گوگل جستجو کرد زیرا مشکوک بود که سابقش چیزی در مورد او در اینترنت پست کرده است. چیزی که او پیدا کرد بزرگترین کابوس او بود: عکس های جنسی صریح و نیمه برهنه از او در سایت های بزرگسالان و تابلوهای پیام. در کنار تصاویر نام و شماره تلفن همراه او بود.

همسر سابق کارلا همچنین یک حساب کاربری جعلی در یک برنامه دوستیابی ایجاد کرد و عکس های صمیمی خود را برای مردانی که معتقد بودند با او صحبت می کنند ارسال کرد. کارلا به زودی متوجه شد که اکثر سایت‌ها قصد ندارند عکس‌ها را حذف کنند، زیرا تصاویر برهنه بدون توافق برای مدل کسب‌وکار آنها ضروری است.

اگرچه امروزه 48 ایالت، واشنگتن دی سی و دو قلمرو ایالات متحده دارای قوانین کیفری هستند که به برخی از مجرمان اجازه می دهد به دلیل افشای تصاویر محرمانه غیر توافقی با مجازات روبرو شوند، اغلب مجریان قانون هیچ کاری انجام نمی دهند. از آنجا که افسران مجری قانون ایالتی و محلی در رسیدگی به جرایم آنلاین آموزش نمی بینند و از نگرش های نگران کننده ای رنج می برند که نقض حریم خصوصی صمیمی را بی اهمیت جلوه می دهد، اغلب به قربانیان می گویند که رایانه های خود را خاموش کنند و فقط بپذیرند که “پسران پسر خواهند شد.”

مسئولیت مدنی حتی نادرتر است. تقریباً غیرممکن است که از تک تک کاربرانی که محتوا را ارسال می کنند، شکایت کنید، حتی اگر بتوان آنها را شناسایی کرد. دادگاه های ایالتی به طور معمول حریم خصوصی و حقوق شرافتمندانه زنان و دخترانی را که زندگی آنها نابود شده است (معمولاً) کم اهمیت جلوه می دهند. و قانون 230 که به طور طعنه آمیزی نامیده می شود وب سایت ها را از مسئولیت محتوای تولید شده توسط کاربر مصون می دارد.

به دلیل تأثیرات وحشتناک این مصونیت قانونی – در برخی موارد، که به صورت قضایی ایجاد شده و برخی دیگر، به صورت قانونی ابداع شده اند – قربانیان نه تنها نمی توانند احکام چند میلیون دلاری دریافت کنند، بلکه اغلب حتی نمی توانند وکلا را برای رسیدگی به پرونده هایشان وادار کنند. بدون داشتن جیب عمیق برای شکایت، وکلا پرونده قربانیان را به صورت غیرضروری بررسی نمی کنند. قربانیان حتی ابتدایی ترین راه حل را ندارند: قدرت جلوگیری از انتشار تصاویر صمیمی.

ونسا برایانت در میان یک تراژدی غیرقابل توصیف، نقض حریم خصوصی غیرانسانی را تحمل کرد. پیروزی حقوقی او به دلایل بسیاری، از جمله دیده شدن زیاد خانواده برایانت، سابقه بدنام مقامات دولتی در لس آنجلس، و فقدان بعد اینترنتی (که مصونیت قانون نجابت ارتباطات را از پرونده خارج می کرد) دور از ذهن است. پاسخگویی قانونی که خوشبختانه برایانت و چستر به دست آوردند، باید آغازی برای به رسمیت شناختن قانون و جبران سوء استفاده از تصویر صمیمی به طور گسترده‌تر باشد.

کنگره باید قانون نجابت ارتباطات را اصلاح کند تا به صدها میلیون نفر کمک کند که حریم خصوصی و حیثیت آنها مورد حمله قرار می گیرد، نه هزاران سایتی که از قاچاق تصاویر محرمانه سود می برند. با این حال، از بین بردن مصونیت فدرال کافی نخواهد بود، زیرا تعصبات فرهنگی و انگیزه‌های اقتصادی که از اشتراک‌گذاری تصویر غیراجماعی محافظت می‌کنند، عمیق هستند.

قانونگذاران در هر دو سطح ایالتی و فدرال باید با مدافعان قربانی همکاری کنند تا قوانین جدیدی را تدوین کنند که انتشار تصاویر برهنه را متوقف کند و مجرمان و عوامل آنها را به طور قانونی از طریق دادگاه پاسخگو نگه دارد.

اگر شما یا شخصی که می شناسید با افکار خودکشی یا مسائل مربوط به سلامت روان دست و پنجه نرم می کنید، لطفاً با خط ملی پیشگیری از خودکشی (NSPL) به شماره 988 یا 800-273-8255 تماس بگیرید تا با یک مشاور آموزش دیده ارتباط برقرار کنید، یا از سایت NSPL.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم