مالزی برای اولین بار در تاریخ با پارلمان معلق روبرو می شودCNN

مالزی برای اولین بار در تاریخ سیاسی خود با پارلمان معلق روبرو می شود، پس از یک انتخابات سراسری تفرقه انگیز و شدید که احزاب اصلی نتوانستند آرای کافی برای تشکیل دولت جدید کسب کنند.

نتیجه این کشور آسیای جنوب شرقی را به آشفتگی سیاسی تازه ای سوق داده است، زیرا رهبران رقیب در تلاش برای گسترش همکاری ها در تلاش های مجدد برای تشکیل اکثریت واضح هستند. هر کسی که برنده شود چهارمین نخست وزیر مالزی در چند سال اخیر خواهد شد، زیرا این کشور با تورم فزاینده و بحران هزینه زندگی دست و پنجه نرم می کند.

بر اساس نتایج کمیسیون انتخابات کشور، با اعلام همه کرسی های پارلمان به جز یک کرسی پارلمان، صبح یکشنبه، ائتلاف چند قومیتی پاکاتان هاراپان به رهبری انور ابراهیم، ​​رهبر کهنه کار مخالف، با کسب 82 کرسی از 220 کرسی ممکن پیش بود.

حزب پریکتان ناسیونال یا ائتلاف ملی به رهبری محی الدین یاسین، نخست وزیر سابق، با 73 کرسی، نزدیک به مالزی قرار دارد. گروه محی الدین شامل یک حزب اسلام گرا است که آشکارا از شریعت یا قوانین اسلامی حمایت کرده است.

اما در بزرگترین ناراحتی شب، ائتلاف حاکم باریسان ناسیونال (BN) نخست وزیر اسماعیل صبری یعقوب، متشکل از احزاب سیاسی راست میانه از جمله سازمان ملی متحد مالایی ها (UMNO)، شکست خیره کننده ای را متحمل شد – با کسب تنها 30 کرسی.

مقامات UMNO که برای بیش از شش دهه پس از استقلال مالزی از بریتانیا بر مالزی حکومت کرد، قبلاً به CNN گفته بودند که حزب «کارهای زیادی» برای انجام دارد و نمی‌خواهد به عقب برگردد.

زمانی چهره های رام نشدنی نیز بیرون رانده شدند. ماهاتیر محمد 97 ساله نخست وزیر سابق این کشور برای اولین بار در 53 سال گذشته شکست خورد و کرسی خود را در حوزه جزیره لنکاوی از دست داد.

فقدان یک برنده واضح در انتخابات روز شنبه اکنون این احتمال را ایجاد می کند که پادشاه مالزی می تواند درگیر شود، زیرا قانون اساسی به پادشاه این اختیار را می دهد که تعیین کند چه کسی اکثریت در پارلمان را دارد.

هر دو نامزد پیشتاز روز یکشنبه اعلام پیروزی کردند، علیرغم نتایج که نشان داد هیچ یک از آنها رای کافی برای تشکیل دولت ندارند.

انور در یک سخنرانی اواخر شب شنبه در جمع هواداران ادعا کرد که از حمایت کافی از سوی اعضای پارلمان برای تشکیل دولت برخوردار است و جزئیات حمایت خود را در نامه ای به پادشاه شرح خواهد داد. محی الدین همچنین به هواداران خود گفت که در حال مذاکره با رهبران احزاب سیاسی صباح و ساراواک برای تشکیل ائتلاف است.

از سال 2015، سیاست مالزی تحت الشعاع رسوایی فساد 1MDB قرار گرفته است که منجر به اختلاس میلیاردها دلار از پول مالیات دهندگان از کشور شد. این اقدام نجیب رزاق، نخست وزیر سابق را که اکنون در حال گذراندن 12 سال حبس به اتهام فساد است، سرنگون کرد.

قبل از انتخابات، بسیاری از رای دهندگان تمایل شدیدی برای پایان دادن به سال ها بی ثباتی سیاسی ابراز کردند. و روز شنبه، رای دهندگان در تعداد زیادی به پای صندوق های رای رفتند و رسانه های دولتی مشارکت را 73.89 درصد تخمین زدند – علیرغم بارش باران شدید و سیل که مانع از تبلیغات در نیمی از کشور در هفته های اخیر شد.

اگر انور بتواند ائتلافی را با آرای کافی برای تشکیل دولت به دست آورد، این یک بازگشت قابل توجه برای این سیاستمدار کهنه کار است که به دلیل لواط زندانی و در سال 2018 آزاد شده بود، خواهد بود.

انور نام خود را به عنوان یک فعال دانشجویی در گروه‌های مختلف جوانان مسلمان در کوالالامپور در اواخر دهه 1960، زمانی که کشور از شورش طولانی کمونیستی در وضعیت اضطراری مالایا متحول شده بود، بر سر زبان ها انداخت.

انور که در سال 1974 در اعتراضات دانشجویی علیه فقر روستایی دستگیر شد، به 20 ماه زندان محکوم شد. با وجود شهرت آتشین خود، او بعداً در سال 1982 با پیوستن به سازمان محافظه کار ملی متحد مالایی (UMNO) به رهبری ماهاتیر، حامیان لیبرال را گیج کرد.

این سیاستمدار آزاد شده تا سال 1998 وارث نخست وزیر وقت ماهاتیر بود، زمانی که از کار برکنار شد و به فساد و لواط متهم شد. او سال بعد مجرم شناخته شد، حکمی که منجر به تظاهرات گسترده خیابانی شد.

محکومیت لواط لغو شد، اما حکم فساد هرگز لغو نشد و او را تا یک دهه بعد از نامزدی برای مناصب سیاسی منع کرد.

در سال 2008، هنگامی که ممنوعیت مشارکت سیاسی او برداشته شد، او با اتهامات لواط بیشتر مورد حمله قرار گرفت.

پس از درخواست تجدیدنظر برای تبرئه این اتهامات، او بار دیگر مجرم شناخته شد و در سال 2015 زندانی شد. گروه های حقوق بشر هنگام تایید این محکومیت به شدت انتقاد کردند و آن را با انگیزه سیاسی خواندند – ادعایی که دولت آن را رد کرد.

انور سه سال بعد آزاد شد و بلافاصله به ماهاتیر، مخالف سیاسی سابق خود پیوست تا برای اولین بار در تاریخ مالزی، حزب حاکم باریسان را سرنگون کند. موفقیت اما کوتاه مدت بود و ائتلاف پس از کمتر از دو سال در قدرت فروپاشید.

Markus Saunders

درونگرا. نینجا دارای گواهی فرهنگ پاپ. نویسنده. مدافع غذا عاشق موسیقی پرشور.

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyHome Appliancesدانشگاهاخبار جدیدdigital currency tutorialdigital currency channelPurchase guideThe price of the chandelierbuying from shopخبر