رئیس یونسکو خواستار “تشدید” سرمایه گذاری در آموزش دختران شد

آدری آزولای روز جمعه در پکن، چین، در سخنرانی مشترکی با فرستاده ویژه آژانس، پروفسور پنگ لیوان، در مراسم جایزه یونسکو برای آموزش زنان و دختران 2023 سخنرانی کرد.

او خواستار تشدید سرمایه گذاری جهانی به نفع دسترسی دختران و زنان به آموزش شد.

برابری را دنبال کنید

خانم آزولی گفت که از زمان تصویب اعلامیه سازمان ملل متحد و برنامه اقدام در مورد حقوق زنان توسط جامعه بین المللی در سال 1995، “پیشرفت قابل توجهی” در زمینه آموزش حاصل شده است.

امروزه 90 درصد دختران در جهان تحصیلات ابتدایی را به پایان رسانده اند و بیش از 40 درصد به آموزش عالی دسترسی دارند.

این پویایی باید ادامه یابد زیرا برابری جنسیتی در آموزش هنوز یک واقعیت نیست. در حال حاضر، دو سوم بزرگسالان بی سواد در جهان زن هستند.”

شناخت ابتکارات برجسته

جایزه یونسکو از کمک های برجسته و نوآورانه افراد، مؤسسات و سازمان ها برای پیشبرد آموزش دختران و زنان تقدیر می کند.

این جایزه سالانه در سال 2015 تاسیس شد و توسط چین حمایت می شود. دو پروژه در پاکستان و چین دریافت کنندگان امسال هستند.

آینده ای بهتر برای دختران

برنامه Star Schools در پاکستان برای دختران در شرایط اضطراری آموزش می دهد. بیش از 540,000 دختر اقلیت از جمله پناهندگان افغان و روهینگیا و قربانیان بلایای طبیعی مانند سیل های مرگبار و ویرانگر سال گذشته از آن بهره مند می شوند.

یونسکو با فاجر پاشا، مدیر اجرایی اتحادیه پاکستان برای آموزش دختران (PAGE) که این پروژه را اجرا می کند، صحبت کرد.

وقتی دختران از مدرسه ستاره می گذرند، ما می خواهیم آنها نه تنها تحصیل کرده باشند، بلکه اعتماد به نفس داشته باشند و مهمتر از همه از حقوق خود آگاه باشند تا باور کنند آینده ای برای آنها وجود دارد.”

اول قرار دادن دختران

پروژه غنچه بهار در چین از دسترسی چهار میلیون دختر نوجوان از 56 گروه قومی در 31 استان به آموزش با کیفیت حمایت می کند.

این ابتکار توسط بنیاد کودکان و جوانان چین (CCTF) در زمانی انجام می شود که نه سال آموزش اجباری هنوز به طور کامل در این کشور ایجاد نشده است و خانواده ها هنوز باید هزینه ها و هزینه های کتاب درسی را بپردازند.

«برخی خانواده های روستایی آنقدر فقیر بودند که دخترانشان را به مدرسه نمی فرستادند. ژانگ یانهونگ، دبیر کل CCTF به یونسکو گفت: برخی از والدینی که در مناطق دورافتاده تحت تأثیر تعصبات فرهنگی قدیمی زندگی می کنند، اگر بتوانند تعدادی از فرزندان خود را به مدرسه بفرستند، پسران را به دختران ترجیح می دهند.

بازدید از میراث فرهنگی

خانم آزولای در حالی که در چین بود، با رئیس جمهور شی جین پینگ نیز ملاقات کرد که بر تعهد این کشور به حمایت از مأموریت یونسکو و همکاری با همه کشورهای عضو این سازمان تاکید کرد.

او به دو مکان میراث جهانی سفر کرد: شهر ممنوعه در پکن و مرد پکن در ژوکودیان، جایی که بقایای جوامع بشری ماقبل تاریخ پیدا شد.

سایت‌های میراث جهانی مکان‌های طبیعی و فرهنگی با ارزش جهانی استثنایی برای بشریت هستند که بیش از 1000 مورد از آن‌ها در سراسر کره زمین وجود دارد.

این مکان ها تحت حفاظت هستند کنوانسیون میراث جهانیدر سال 1972 توسط یونسکو پذیرفته شد.

Damion Young

تحلیلگر. متخصص تلویزیون به طرز خشمگینی فروتن. علاقه مندان به فرهنگ پاپ طرفدار معمولی توییتر

پاربرگ سایت

Home AppliancesDigital currencyدانشگاهاخبار جدیدdigital currency tutorialdigital currency channelPurchase guideThe price of the chandelierخبرbuying from shop