با نزدیک شدن نتانیاهو به توافق ائتلاف، نگرانی در ارتش اسرائیل افزایش می یابد

اورشلیم – هنگامی که یک سرباز اسرائیلی در حال خدمت در ماه گذشته موافقت خود را با یک سیاستمدار راست افراطی که قرار است وزیر دولت ائتلافی احتمالی جدید بنیامین نتانیاهو شود، ابراز کرد، باعث خشم ملی شد.

ایتامار بن گویر، سیاستمدار، بیش از حد افراطی تلقی می شد که نمی توانست خود در ارتش خدمت کند. تا سال 2020، او در خانه خود تصویر یک مرد مسلح یهودی را که در سال 1994 29 فلسطینی را در داخل یک مسجد به ضرب گلوله کشت.

رئیس ستاد ارتش اسرائیل، ستوان. ژنرال آویو کوچاوی به سرعت یک نامه عمومی نادر منتشر کرد که در آن به سربازان از دخالت در سیاست هشدار داد، در حالی که این سرباز برای چند روز به زندان نظامی فرستاده شد.

ژنرال کوچاوی نوشت: سربازان از ابراز عقاید سیاسی منع می شوند. وی افزود: «قطعاً آنها از رفتار و عمل بر اساس تمایلات سیاسی منع شده اند.

این اپیزود تنها یکی از چندین رویداد اخیر بود که انسجام نهادی به نام نیروهای دفاعی اسرائیل را تهدید کرده است که در طول تاریخ توسط یهودیان اسرائیلی به عنوان نمادی از ثبات و وحدت در نظر گرفته شده است.

برای فلسطینیان، ارتش چهره حملات هوایی اسرائیل به غزه، حملات به شهرهای کرانه باختری و سیستم حقوقی دو لایه در این سرزمین است که برخی منتقدان آن را به نوعی آپارتاید تشبیه می کنند، ادعایی که اسرائیل آن را رد می کند.

اما در میان یهودیان اسرائیلی، ارتش یکی از مورد اعتمادترین نهادهای کشور است، دیگ ذوبی که اکثر آنها برای سه سال خدمت اجباری در آن خدمت می کنند و کشور را در برابر طیف غیرعادی بالای تهدیدات امنیتی از سراسر خاورمیانه تقویت می کند.

اکنون، اعضای اصلی تشکیلات امنیتی اسرائیل می ترسند که وجهه و نقش آنها در خطر باشد. بخش قابل توجهی از سربازان درجه یک در انتخابات عمومی ماه گذشته به راست افراطی رای دادند – که نشان دهنده تغییر گسترده تر در کشور به طور کلی است، اما احتمال اصطکاک بین سربازان رده پایین و فرماندهان آنها را افزایش می دهد.

بر اساس تحلیلی که توسط Ofer Kenig از موسسه دموکراسی اسرائیل در اورشلیم انجام شد، از رای دهندگانی که در خارج از خانه در انتخابات عمومی ماه گذشته رای دادند، که بیشتر آنها احتمالا در خدمت سربازان بودند، بیش از 15 درصد به راست افراطی رای دادند. گروه تحقیقاتی مبتنی بر این حدود 50 درصد بیشتر از جمعیت گسترده تر بود.

در نامه ای عمومی به آقای نتانیاهو هفته گذشته، گروهی متشکل از بیش از 400 افسر ارشد سابق، فرماندهان امنیت اسرائیل، هشدار داد که رویدادهای اخیر می‌تواند «به اختلافات داخلی و درگیری بین افسران و سربازان، نافرمانی، هرج و مرج و در نهایت، تجزیه ارتش اسرائیل به عنوان یک اقدام مؤثر ختم شود. نیروی جنگنده.»

آقای. نتانیاهو مستقیماً به نامه ژنرال‌های سابق پاسخ نداد و سخنگوی وی از اظهار نظر در مورد این مقاله خودداری کرد. اما او در مصاحبه‌های دیگری گفته است که اسرائیل تحت رهبری او امن خواهد ماند.

استراتژی نظامی در مورد “تصمیم گیری در مورد سیاست هایی است که می تواند کاملا تحریک کننده باشد.” نتانیاهو ماه گذشته در یک مصاحبه پادکست گفت. او افزود: “من سعی می کنم از آن اجتناب کنم.”

آقای. بلوک نتانیاهو در انتخابات نوامبر پیروز شد. 1 اما هنوز به دلیل اختلافات داخلی بر سر سیاست و موانع قانونی برای انتصاب دو مردی که برای پست های وزارتی در نظر گرفته شده اند، وارد کار نشده است. روز سه شنبه، آقای ائتلاف نتانیاهو به رئیس جدید پارلمان رأی داد، اقدامی که به بلوک اجازه می‌دهد قوانین جدیدی را برای امکان‌پذیر ساختن این انتصابات تصویب کند.

اما در حالی که او هنوز به قدرت بازنگشته است، آقای. توافقات اولیه ائتلاف نتانیاهو، که خطر کمرنگ شدن زنجیره فرماندهی نظامی – و پیامدهای حادثه ماه گذشته در کرانه باختری را به همراه دارد – نگرانی‌هایی را در مورد توانایی ارتش برای بالا رفتن از گرداب سیاسی ایجاد کرده است.

از نظر تاریخی، رهبران نظامی اسرائیل گاهی به‌عنوان نیرویی تعدیل‌کننده به تصویر کشیده می‌شوند که دراماتیک‌ترین ایده‌های رهبران غیرنظامی را تعدیل می‌کنند – در حالی که تصویری از باقی ماندن فراتر از منازعه سیاسی را نیز در خود پرورش می‌دهند.

این طرح جدایی همیشه مورد آزمایش قرار گرفته است، به ویژه زمانی که نسل‌های ژنرال بلافاصله پس از پایان خدمت سربازی وارد سیاست غیرنظامی شدند. نیروهای دفاعی اسرائیل که عمدتاً توسط سربازان وظیفه تشکیل شده است، اغلب به عنوان یک «ارتش مردمی» توصیف می‌شود، و بادهای مخالف اجتماعی که نیروهای مسلح را تحت تأثیر قرار می‌دهند، مدت‌هاست که جزئی از آن‌هایی بوده است که جامعه را در کل تحت تأثیر قرار می‌دهد.

پیامدهای حادثه ماه گذشته منعکس کننده یک شکاف اجتماعی-فرهنگی گسترده‌تر بین تشکیلات میانه‌روی اسرائیل است که به طور گسترده به دنبال حفظ وضعیت فعلی در اسرائیل و کرانه باختری است – و آقای آقای. متحدان راست افراطی نتانیاهو، که به دنبال اصلاحات قضایی گسترده، موضع سخت تر علیه فلسطینیان در کرانه باختری، و حتی قوی تر از هویت یهودی در اسرائیل هستند.

پلیس A تظاهرات کوچک در الخلیل، شهری در کرانه باختری که در آن خشونت های مکرر بین شهرک نشینان و فلسطینی ها وجود دارد، از این سرباز فیلمی گرفته شد که فعالان ضد اشغالگری را مورد انتقاد قرار می دهد و به آنها می گوید: “بن گویر همه چیز را اینجا درست خواهد کرد.”

در حالی که اسرائیلی‌های میانه‌رو و چپ‌گرا نگران بودند، دیگران در سمت راست احساس می‌کردند که سرباز اشتباه کمی انجام داده است. تنبیه سرباز نیز برای آنها برجستگی آقا را ثابت کرد. لفاظی مبارزات انتخاباتی بن گویر، که نشان می داد سربازان درجه یک به حمایت بیشتری از جمله مصونیت قانونی نیاز دارند.

فلسطینی‌ها ارتش اسرائیل را برای تیراندازی خیلی سریع می‌دانند – بر اساس اسنادی که نیویورک تایمز نگهداری می‌کند، حملات اسرائیل در کرانه باختری امسال بیش از 160 کشته بر جای گذاشته است. غرفه آقای بن گویر معتقد است که ارتش بیش از حد ترسو است.

او می گوید: «زمان برای دولتی فرا رسیده است که از سربازان خود حمایت می کند و به آنها اجازه عمل می دهد. بن گویر پس از حادثه هبرون گفت.

این بن بست نشان داد که چگونه آقای. پروفسور پروفسور گفت: بن گویر و دیگر رهبران راست افراطی “خود را تریبون سربازان خط مقدم می دانند که توسط یک فرمانده ارشد نظامی قدیمی، شکست خورده، جهانی گرا و از نظر ایدئولوژیک غیرقابل اعتماد آویزان شده اند تا خشک شوند.” یهودا میرسکی، کارشناس اسرائیل در دانشگاه برندیس.

تحت فشار قرار گرفت تا مداخله کند، آقای. نتانیاهو لحن محتاطانه ای گرفت. او از انتقاد از آقا پرهیز کرد. بن گویر، و در عوض از «همه، راست و چپ» خواست تا ارتش را از بحث سیاسی کنار بگذارند.

چنین برخوردهایی سابقه داشته است: در سال 2016، گادی آیزنکوت، رئیس وقت ستاد ارتش، درست پس از محکوم کردن سربازی که یک مهاجم ناتوان فلسطینی را به ضرب گلوله کشته بود، به شدت مورد انتقاد اسرائیل قرار گرفت.

غرفه آقای ناکامی نتانیاهو در مهار آقای. بن‌گویر برخی از نهادهای امنیتی را نگران کرده است که سربازان ممکن است در آینده احساس قدرت بیشتری برای گرفتن مواضع سیاسی کنند.

آموس یادلین، رئیس سابق اطلاعات نظامی، گفت: «این واقعیت که سربازانی وجود دارند که مطابق با اخلاق ارتش اسرائیل و زنجیره فرماندهی نظامی رفتار نمی کنند، موضوع جدیدی نیست. وی گفت: نگرانی این است که آیا بزرگی این پدیده بیشتر خواهد بود یا خیر.

چنین ترس هایی با توافقاتی که آقای آقای. نتانیاهو با آقای بن گویر و بزالل اسموتریچ، رهبر یک گروه راست افراطی دیگر در اتحاد.

یکی از اعضای آقای حزب نتانیاهو، که احتمالا یوآو گالانت، ژنرال سابق ارتش خواهد بود، همچنان مسئولیت کلی وزارت دفاع را بر عهده خواهد داشت. امید اولیه اسموتریچ برای گرفتن آن شغل.

غرفه آقای توافق ائتلاف نتانیاهو با آقای اسموتریچ کنترل کامل یک دپارتمان در وزارت دفاع را به سربازانی که بر جنبه های بوروکراتیک اشغال نظارت می کنند تشکیل می دهد.

یک توافق جداگانه با آقای بن‌گویر کنترل یک واحد پلیس شبه‌نظامی ویژه را به او می‌دهد که تاکنون زیر نظر ارتش اسرائیل در کرانه باختری کار می‌کرده است.

برخی از ژنرال‌های سابق پیامدهای این تصمیمات را کم اهمیت جلوه داده‌اند و برخی حتی استدلال کرده‌اند که آقای. اسموتریچ و آقای. بن‌گویر می‌تواند رویکرد جدیدی را برای استراتژی امنیتی اسرائیل ارائه دهد.

امیر آویوی، سرتیپ ذخیره و رئیس انجمن دفاع و امنیت اسرائیل، گفت: «هم اسموتریچ و هم بن‌گویر می‌توانند الگوهای فکری موجود در تشکیلات دفاعی را به چالش بکشند و تفکری تازه را علیرغم اینکه در جنگ شرکت نکرده‌اند برانگیزند». از افسران سابق

اما بسیاری از ژنرال های سابق به شدت مخالف هستند. در مصاحبه با نیویورک تایمز، چندین نفر گفتند که هر دو حرکت می تواند زنجیره فرماندهی ارتش در کرانه باختری را تضعیف کند و به جای یک منبع، سه منبع اختیاری جداگانه ایجاد کند.

برخی همچنین گفتند که این می تواند به معنای الحاق بالفعل بخش هایی از کرانه باختری باشد.

با مشارکت بیشتر غیرنظامیان در فعالیت های نظامی در این سرزمین، دولت جدید ممکن است استدلال دیرینه اسرائیل را تضعیف کند که اشغال 55 ساله آن تنها یک اقدام نظامی موقت، مطابق با قوانین بین المللی، به جای الحاق دائمی غیرنظامیان است.

ایلان پاز، ژنرال سابق که در دهه 2000 به رهبری اشغال کرانه باختری کمک کرد، گفت: “ما در حال از دست دادن حفاظت خود در دادگاه های بین المللی هستیم.”

اسراییل نمی تواند به بستن چشمان خود و جهان ادامه دهد. Wedge اضافه شد.

Hiba Yazbek گزارش ارائه کرد.

Gabriel Osborne

شیطان متعصب توییتر. حشره پرشور اینترنت. مبشر وب. ماون آبجو. پیشگام موسیقی.

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Home AppliancesDigital currencyدانشگاهاخبار جدیدdigital currency tutorialdigital currency channelPurchase guideThe price of the chandelierخبرbuying from shop