با این 9 اشتباه قربانی هکرها خواهید شد

هیچ کس نمی خواهد قربانی هکرها شود، اما گاهی اوقات از روی ناآگاهی، تصمیماتی می گیریم که احتمال وقوع آن را بیشتر می کند.

گاهی اوقات یک اشتباه کوچک می تواند در را به روی هکرها باز کند، بنابراین مهم است که بدانید از چه چیزی اجتناب کنید. وب سایت makeuseof در گزارشی 9 مورد را بررسی کرد که ما را در برابر هکرها آسیب پذیرتر می کند. این شامل:

1- استفاده از شبکه های وای فای عمومی

وقتی بیرون می رویم و در مغازه ها، رستوران ها، کافه ها و هتل ها هستیم، می توانیم از اینترنت موبایل استفاده کنیم یا به شبکه وای فای عمومی برای اتصال به اینترنت وصل شویم. زیرا ما اغلب نمی خواهیم از اینترنت موبایل استفاده کنیم، به خصوص اگر بخواهیم محتوای آنلاین یا چت تصویری را تماشا کنیم یا بازی های آنلاین انجام دهیم. بنابراین وای فای عمومی گزینه معقول تری به نظر می رسد. اما وای فای عمومی چندان امن نیست و افراد بد به راحتی می توانند از آن استفاده کنند. به عنوان مثال، یک هکر می تواند اتصال شما را در یک شبکه Wi-Fi عمومی نظارت کند و اطلاعات حساسی مانند اطلاعات اعتباری و مالی را مشاهده کند. علاوه بر این، یک هکر می تواند یک شبکه وای فای با نامی شبیه به یک شبکه رایگان رسمی مانند «ابر» ایجاد کند. هنگامی که به چنین شبکه ای متصل می شوید، ممکن است فکر کنید که از یک شبکه بی ضرر استفاده می کنید، اما یک هکر تمام اطلاعاتی را که وارد می کنید هنگام اتصال مشاهده می کند. بهتر است هنگام اتصال به Wi-Fi عمومی از VPN استفاده کنید تا تمام داده های خود رمزگذاری شوند. توجه داشته باشید که استفاده از VPN رایگان برای اتصال به Wi-Fi عمومی خطرناک است، زیرا خود VPN های رایگان همیشه امن نیستند.

2- دستگاه خود را به طور مرتب اسکن نمی کنید

بسیاری از ما زندگی پرمشغله و سریعی داریم، بنابراین طبیعی است که کارهایی مانند اجرای اسکن آنتی ویروس را به تعویق بیندازیم. ممکن است فکر کنید اسکن دستی آنتی ویروس ضرری ندارد، اما برنامه های آنتی ویروس برای محافظت از شما باید دستگاه شما را برای یافتن فایل های خطرناک اسکن کنند. بدون این اسکن‌ها، بدافزارها می‌توانند به دستگاه شما نفوذ کنند و بدون اینکه شما از آن مطلع باشید، در آنجا باقی بمانند. اگر به طور تصادفی فراموش کردید اسکن آنتی ویروس را اجرا کنید، اکثر برنامه ها اسکن روزانه خودکار را ارائه می دهند. این ویژگی به برنامه اجازه می دهد تا دستگاه را به طور منظم در پس زمینه بدون دخالت شما اسکن کند.

3- استفاده از VPN یا آنتی ویروس رایگان

همه ما عاشق نرم افزار رایگان هستیم. اما مواردی از جمله آنتی ویروس و نرم افزار VPN وجود دارد که ارزش قیمت را دارند. یک یا چند دلیل وجود دارد که چرا یک نرم افزار آنتی ویروس یا VPN رایگان است، زیرا اکثر ارائه دهندگان معتبر و قابل اعتماد هزینه سالانه یا ماهانه دریافت می کنند. وقتی سرویسی از شما هزینه ای دریافت نمی کند، اغلب به دنبال راه های دیگری برای کسب درآمد می گردد، مانند تبلیغات و فروش داده ها. به عنوان مثال، یک ارائه دهنده رایگان VPN ممکن است برنامه خود را با تبلیغات پر کند و شما را آزار دهد. اگر این تبلیغات بخشی از ابزارهای تبلیغاتی مزاحم هستند، ممکن است در معرض خطر باز کردن یک پیوند پنهان یا دادن اطلاعات خود به یک عامل غیرقانونی باشید. علاوه بر این، اگر ارائه‌دهنده‌ای که استفاده می‌کنید چنین سرمایه‌گذاری انتفاعی انجام داده باشد، ممکن است اطلاعات شخصی، مرور وب و سایر اطلاعات بسیار حساس شما را به اشخاص ثالث بفروشد. گزارش‌های VPN معمولاً در این فروش داده استفاده می‌شوند. علاوه بر این، ارائه دهندگان VPN و آنتی ویروس رایگان معمولاً ویژگی های ضعیفی دارند که نمی توانند از شما در برابر بدافزارها و هکرها محافظت کنند. این امکان وجود دارد که نرم افزار آنتی ویروس رایگان شما نتواند انواع خاصی از بدافزارها را شناسایی کند، یا اینکه نرم افزار VPN از شکل ضعیفی از رمزگذاری استفاده می کند. هر نقصی می تواند شما را در معرض خطر قرار دهد.

4- استفاده از برنامه های قدیمی

مانند اسکن آنتی ویروس، بسیاری از ما دوست داریم به‌روزرسانی‌های نرم‌افزار را به تعویق بیندازیم زیرا زمان‌بر هستند. این قابل درک است، اما استفاده از نسخه های قدیمی نرم افزار می تواند شما را در معرض آسیب پذیری های مختلفی قرار دهد که می تواند توسط هکرها مورد سوء استفاده قرار گیرد. اکثر اشکالات و آسیب‌پذیری‌ها در طول به‌روزرسانی نرم‌افزار برطرف یا اصلاح می‌شوند. از نظر امنیت، این هر نقطه ضعفی را که هکرها می توانند برای دسترسی به حساب ها یا دستگاه های شما استفاده کنند، از بین می برد. اگر اغلب به‌روزرسانی‌ها را رد می‌کنید، چه برای سیستم عامل یا برنامه‌هایتان، احتمال قربانی شدن آسیب‌پذیری‌های نرم‌افزاری را افزایش می‌دهید. دفعه بعد که برای اجتناب از به روز رسانی نرم افزار عجله دارید، به یاد داشته باشید که چه کاری می تواند برای امنیت شما انجام دهد.

5- باز کردن لینک ها یا پیوست های ناشناخته

ممکن است زمانی را به خاطر بیاورید که خیلی سریع یک لینک را باز کردید و از اینکه به یک سایت امن منجر شد سپاسگزار بودید. اما همه ما اینقدر خوش شانس نخواهیم بود. چیزی که بسیاری از مردم متوجه نمی شوند این است که بدافزار می تواند از طریق پیوندها و پیوست ها از طریق ایمیل، پیام های مستقیم رسانه های اجتماعی یا روش های مشابه پخش شود. بسیاری از پیوندهای مبهم همچنین می توانند منجر به سایت های فیشینگ شوند که برای سرقت اطلاعاتی که وارد می کنید طراحی شده اند. به عنوان مثال، اگر جزئیات ورود خود را در یک سایت فیشینگ متقاعد کننده وارد کنید، یک هکر می تواند دقیقاً آنها را ببیند و سپس حساب هدف را هک کند. بنابراین، همیشه باید قبل از باز کردن یک پیوند یا پیوست بررسی کنید که آیا آن را باز کنید. سایت های جستجوگر پیوند زیادی وجود دارند که می توانید به صورت رایگان از آنها برای اسکن URL ها استفاده کنید، و اگر می خواهید از این نوع روش های آلودگی نیز جلوگیری کنید، باید بدانید که چگونه پیوست های مخرب را شناسایی و مسدود کنید.

6- استفاده از سایت های HTTP

در گذشته پروتکل HTTP (پروتکل انتقال ابرمتن) پروتکل استانداردی بود که برای ارسال داده ها در اینترنت استفاده می شد. اما اکنون HTTPS ایمن تر (پروتکل انتقال ابرمتن ایمن) یک انتخاب رایج است زیرا HTTPS داده ها را رمزگذاری می کند و آنها را ایمن تر می کند. اگر موتور جستجوی انتخابی شما دو نوع نماد قفل را در کنار آدرس های وب سایت نمایش می دهد، احتمالاً مربوط به پروتکل حمل و نقل مورد استفاده است. آدرس‌های قفل بسته از HTTPS و آدرس‌های قفل باز از HTTP استفاده می‌کنند. اگر می خواهید داده های ارسالی خود را ایمن نگه دارید، سعی کنید فقط از وب سایت های HTTPS استفاده کنید.

7- استفاده از فلش های اشتراکی

درایوهای فلش فقط فایل های بی ضرر را ذخیره نمی کنند. از این قطعات کوچک سخت افزار می توان برای ذخیره و در نتیجه انتشار بدافزار استفاده کرد. بنابراین، باید در مورد فلش هایی که به رایانه خود وصل می کنید بسیار مراقب باشید. اشتراک گذاری فلش مموری با افرادی که کاملاً به آنها اعتماد ندارید و همچنین استفاده از فلش درایو صاحب قبلی می تواند خطرناک باشد. بهتر است یا از درایو فلش جدید خود استفاده کنید یا فلش درایوهای مشترکی را که استفاده می کنید با نرم افزار آنتی ویروس اسکن کنید.

8- عدم استفاده از لایه های احراز هویت

چه احراز هویت دو مرحله‌ای یا چند مرحله‌ای، می‌تواند افزودنی عالی برای فرآیند ورود شما باشد. چه در حال ورود به شبکه های اجتماعی یا ورود به حساب بانکی آنلاین خود باشید، استفاده از یک برنامه احراز هویت یا ویژگی احراز هویت می تواند یک لایه امنیتی اضافی اضافه کند و هدف قرار دادن موفقیت آمیز شما را برای هکرها بسیار دشوارتر کند. احراز هویت مستلزم تأیید تلاش برای ورود به سیستم از دستگاه یا حساب دیگری است. به عنوان مثال، برای دسترسی به یک حساب مالی در لپ تاپ خود، ممکن است لازم باشد ورود خود را با یک برنامه احراز هویت گوشی هوشمند تأیید کنید. از طرف دیگر، هنگام ورود به اینستاگرام باید ایمیل خود را تأیید کنید. این فقط چند ثانیه بیشتر طول می کشد و می تواند به معنای تفاوت بین محافظت یا به خطر افتادن حساب شما باشد.

9- برنامه ها و فایل های سایت های مشکوک را دانلود کنید

چنین مشکلاتی اغلب زمانی اتفاق می‌افتد که می‌خواهیم برنامه‌ای را نصب کنیم یا فایلی را دانلود کنیم، اما نمی‌توانیم دانلود رایگان یک برنامه محبوب را پیدا کنیم یا به نسخه‌ای از برنامه سازگار با سیستم عامل خود دسترسی نداریم. ما را به سایت های شخص ثالث ارجاع دهید. با این حال، ممکن است اپراتورهای مخربی وجود داشته باشند که بخواهند دستگاه شما را از طریق یک بارگیری به ظاهر بی ضرر در سایت های شخص ثالث جیلبریک کنند. ممکن است شخصی به دنبال آلوده کردن دستگاه شما با یک کی لاگر یا هدف قرار دادن شما با ابزارهای تبلیغاتی باشد که صفحه شما را با تبلیغات پر می کند. هدف هر چه باشد، یک مجرم سایبری می‌تواند با هدف قرار دادن دانلودهای جعلی شما و داده‌هایتان را در معرض خطر قرار دهد. در صورت امکان، هنگام تلاش برای نصب نرم افزار جدید، بهتر است از فروشگاه های برنامه و وب سایت های قانونی بازدید کنید. اطمینان حاصل کنید که از این دام های امنیتی رایج اجتناب می کنید. انجام هر یک از این اشتباهات آسان است، اما عواقب چنین اشتباهاتی می تواند شدید باشد. یک بررسی سریع دستگاه و امنیت اینترنت خود را انجام دهید تا مطمئن شوید آنچه را که برای جلوگیری از هکرها باید انجام دهید، انجام می دهید.

Jamiya Calhoun

دوستدار فرهنگ پاپ به طرز خشمگینانه ای فروتن. نینجاهای شبکه های اجتماعی بی عذرخواهی طرفدار الکل دردسر ساز.

پاربرگ سایت

Home AppliancesDigital currencyدانشگاهاخبار جدیدdigital currency tutorialdigital currency channelPurchase guideThe price of the chandelierخبرbuying from shop